Paulina Stępień

radca prawny

Zajmuję się obsługą prawną przedsiębiorców w ich codziennej działalności, w tym również w zakresie zagadnień związanych z prawem ochrony środowiska. Prowadzę kancelarię radcowską w województwie łódzkim, ale działam na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Ustawa o ochronie sygnalistów — kogo dotyczy i co ma wspólnego z prawem ochrony środowiska?

Paulina Stępień11 listopada 2024

W tym artykule opowiem o tym, kogo dotyczy ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów oraz o jej szczególnym znaczeniu w kontekście prawa ochrony środowiska. 

Zdecydowana większość przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (tekst jedn. Dz.U.2024.928) weszła w życie 25 września 2024 r.

Pozostałe obowiązywać będą od 25 grudnia 2024 r. (dotyczy to art. 5 ust. 4, art. 25 ust. 1 pkt 8, art. 30, art. 31, art. 32, art. 33, art. 34, art. 35, art. 36, art. 37, art. 38, art. 39, art. 40, art. 41, art. 42, art. 43, art. 44, art. 45, art. 46, art. 47, art. 48, art. 49, art. 50 i rozdziału 4).

Z art. 1 tejże ustawy wynika, że reguluje ona:

  1. warunki objęcia ochroną sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa;
  2. środki ochrony sygnalistów zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa;
  3. zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych;
  4. zasady zgłaszania informacji o naruszeniach prawa organowi publicznemu;
  5. zasady ujawnienia publicznego informacji o naruszeniach prawa;
  6. zadania Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa;
  7. zadania organów publicznych związane ze zgłaszaniem informacji o naruszeniach prawa i z podejmowaniem działań następczych.

Co jednak znaczą określone w niej pojęcia? A w szczególności tytułowy „sygnalista”?

Ustawa o ochronie sygnalistów

Kto może zostać sygnalistą? Katalog osób fizycznych, zawarty w ustawie

Zgodnie z art. 4 ustawy, Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:

  1. pracownik;
  2. pracownik tymczasowy;
  3. osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  4. przedsiębiorca;
  5. prokurent;
  6. akcjonariusz lub wspólnik;
  7. członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
  8. osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
  9. stażysta;
  10. wolontariusz;
  11. praktykant;
  12. funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);
  13. żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834).

Istotna informacja dotycząca osób biorących udział w rekrutacji

Z poniższą informacją wiąże się istotny obowiązek przedsiębiorców, o którym napiszę więcej w kolejnym artykule.

Ustawę stosuje się również w odniesieniu do osoby fizycznej, o której mowa w ust. 1, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.

Pozostałe osoby objęte ochroną ustawową

W ustawie zdefiniowano również inne podmioty objęte właściwą dla nich ochroną, takie jak:

  • osoba, której dotyczy zgłoszenie — należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, wskazaną w zgłoszeniu lub ujawnieniu publicznym jako osoba, która dopuściła się naruszenia prawa, lub jako osoba, z którą osoba, która dopuściła się naruszenia prawa, jest powiązana;
  • osoba pomagająca w dokonaniu zgłoszenia — należy przez to rozumieć osobę fizyczną, która pomaga sygnaliście w zgłoszeniu lub ujawnieniu publicznym w kontekście związanym z pracą i której pomoc nie powinna zostać ujawniona;
  • osoba powiązana z sygnalistą — należy przez to rozumieć osobę fizyczną, która może doświadczyć działań odwetowych, w tym współpracownika lub osobę najbliższą sygnalisty w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17).

Jakie warunki objęcia ochroną ustawową wynikają z definicji sygnalisty?

Biorąc pod uwagę powyższe, wyróżnić można następujące warunki możliwości uznania danej osoby za sygnalistę:

  • może być to wyłącznie osoba fizyczna,
  • która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa,
  • informacja ta może być uzyskana wyłącznie w kontekście związanym z pracą.

Z powyższego wynika, iż pojęcie sygnalisty jest ściśle powiązane z pracą, relacją pracodawca-pracownik, choć podkreślenia wymaga to, że dopuszczalne są w tym kontekście inne podstawy zatrudnienia niż umowa o pracę.

Ponadto, zgłoszenie lub ujawnienie musi dotyczyć naruszenia prawa. Nie jest to zatem naruszenie jakichkolwiek innych, niż prawne, norm obowiązujących u pracodawcy. Ponadto, jak zostanie to wykazane w ostatniej części niniejszego artykułu — nie może być to naruszenie dowolnego przepisu prawa.

Którzy przedsiębiorcy są objęci ustawą o ochronie sygnalistów?

Przepisy ustawy stosuje się do podmiotu prawnego, na rzecz którego według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.

Do tej liczby wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Nie muszą być to zatem wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Ważne dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska (objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937) jest to, że do nich nie ma zastosowania próg liczbowy 50 osób, zatem ustawa obowiązuje ich nawet wtedy, gdy limit ten nie został osiągnięty. 

Jaki jest związek pomiędzy ochroną sygnalistów a ochroną środowiska?

Jak już wyżej wspomniałam, zgłoszona lub ujawniona przez sygnalistę informacja o naruszeniu prawa nie może dotyczyć jakiegokolwiek przepisu. 

Naruszeniem prawa — według ustawy o ochronie sygnalistów — jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem, lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:

  1. korupcji;
  2. zamówień publicznych;
  3. usług, produktów i rynków finansowych;
  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
  6. bezpieczeństwa transportu;
  7. ochrony środowiska;
  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
  9. bezpieczeństwa żywności i pasz;
  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
  11. zdrowia publicznego;
  12. ochrony konsumentów;
  13. ochrony prywatności i danych osobowych;
  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
  15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
  16. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
  17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela — występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.
  18. Podmiot prawny może dodatkowo w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych przewidzieć możliwość zgłaszania informacji o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie prawnym regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych.

Mogą to być regulacje ustanowione przez ten podmiot prawny na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i pozostają z nimi zgodne.

Ochrona sygnalistów — ciąg dalszy

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam ocenić, kogo dotyczą przepisy o ochronie sygnalistów. I to zarówno po stronie zgłaszającej naruszenia prawa, jak i przyjmującej takie zgłoszenia.

Wskazałam również na niewątpliwy związek tych przepisów z ochroną środowiska. Znajduje się ona bowiem wprost w katalogu naruszeń prawa, które mogą podlegać zgłoszeniom sygnalisty.

Wiecie już, czy ustawa o ochronie sygnalistów Was dotyczy. W kolejnych artykułach opiszę, jakie obowiązki posiadają przedsiębiorcy objęci tą ustawą.

Zapraszam do dalszej lektury 😉

Paulina Stępień
radca prawny

Zdjęcie: Timon Reinhard

***

Czym jest ślad węglowy przedsiębiorstwa i jak go obliczyć?

W tym artykule odpowiem na pytania czym jest ślad węglowy przedsiębiorstwa, jak go obliczać, ale również, w jakim celu to robić.

Pojęciem śladu węglowego określa się sumę gazów cieplarnianych, emitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, grupę lub przedsiębiorstwo.

Wyznaczony ślad węglowy zapewnia korzyści w aspekcie zarówno ekonomicznym, wizerunkowym, jak i środowiskowym [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Paulina Stępień

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Paulina Stępień radca prawny w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Komentarze (0)

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Paulina Stępień radca prawny w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: